Wiele firm budowlanych staje przed tym samym dylematem – kupić czy wypożyczyć sprzęt budowlany? Obydwie możliwości mają swoje wady i zalety. W przypadku początkujących lub wyspecjalizowanych firm wynajem będzie o wiele prostszy w realizacji. Także doświadczone i rozwinięte przedsiębiorstwa korzystają z wypożyczalni, żeby zwiększyć swoje możliwości oraz sprostać nowym kontraktom. To także wygoda oraz bezpieczeństwo.
Sprzęt budowlany – wypożyczać czy kupować?
Sprzętu kupionego nikt przedsiębiorcy nie odbierze, ale trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Zakupione urządzenie musi cały czas pracować, żeby spłacać się i zarabiać na siebie. Sprzęt z wypożyczalni generuje koszty tylko wtedy, gdy jest używany, dlatego nie trzeba przejmować się szukaniem wyspecjalizowanych zleceń. Wypożyczać można sprzęt o odmiennej charakterystyce. Podczas niewielkich prac ziemnych można zamówić małą koparkę, natomiast do kopania fundamentów pod duży obiekt mieszkalny przyda się większy sprzęt.
Wypożyczenie sprzętu budowlanego krok po kroku
W celu wypożyczenia sprzętu budowlanego najpierw trzeba ustalić, co będzie potrzebne. Wynikać to będzie ze specyfiki zlecenia, do którego sprzęt ma zostać wykorzystany. Znalazłszy firmę, która dysponuje odpowiednim sprzętem, trzeba się umówić. Sprzęt wypożyczany jest na konkretnych warunkach, które mogą różnić się zależnie od wypożyczalni. Zwykle niezbędne jest wpłacenie zwrotnej kaucji, która wraca do przedsiębiorcy, gdy odda sprzęt w nieuszkodzonym stanie. Im dłuższy jest okres wypożyczenia, tym niższa będzie cena. Każda wypożyczalnia sprzętu budowlanego ma własne zasady. Warto dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem i ustalić takie kwestie jak sposób transportu sprzętu oraz obecność wykwalifikowanego operatora.
Wypożyczanie sprzętu budowlanego – sposób na optymalizację kosztów
Sprzęt budowlany można podzielić na wiele rodzajów – od prostych elektronarzędzi po wyspecjalizowane ciężkie maszyny. Zakup wiertarki czy szlifierki kątowej nie jest dużym obciążeniem, ale inwestycja w koparkę czy wywrotkę to poważna kwestia. Podczas planowania budżetu na dane zlecenie można wcześniej uwzględnić konieczność wypożyczenia sprzętu i ustalić, jak wpłynie to na koszt inwestycji. Wynajem sprzętu jest mniej kosztowny, niż będzie to miało miejsce w przypadku jego zakupu. Dodatkowo firmy, które korzystają z wynajmu, nie muszą ponosić kosztów związanych z naprawą i magazynowaniem wypożyczonych przez siebie maszyn. Pozwala to na przekierowanie środków finansowych na inny cel.